Edgar J PILL

Edgar Jerzy Pill

EJ PILL

Edgar Jerzy Pill ur. w 80 r. w Toruniu. Studiował konserwację malarstwa i rzeźby polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskał w roku 2007. Jako konserwator współpracował przy realizacji prac w obiektach o pierwszorzędnej wadze dla polskiej kultury. Wychował się w rodzinie o artystycznych tradycjach, od najmłodszych lat poznawał arkana malarstwa i tej dziedzinie, śladami ojca i dziadka, pozostał wierny.

Swoją potrzebę artystycznej ekspresji realizował od zawsze w malarstwie abstrakcyjnym. Od paru lat poświęcił się wyłącznie działalności twórczej, łącząc wiedzę i umiejętności warsztatowe wyniesione ze studiów konserwatorskich z wiernością własnemu wewnętrznemu głosowi.

Malarstwo Edgara Jerzego Pilla charakteryzuje się niebywałym ładunkiem energii i hipnotyzującym działaniem na odbiorcę. Jest w jego obrazach witalna moc, afirmacja życia w całej jego złożoności i tajemnicy. Zgoła nieprzypadkowo wystawa podsumowująca 20 lat jego pracy twórczej, zatytułowana została „Mapowanie kolorów”. Te dwa słowa celnie charakteryzują to, co wydaje się sednem tej twórczości, a mianowicie koncentrację na procesie i fascynację kolorem. 

Prace Edgara J. Pilla znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Jest on autorem i współautorem ponad dwudziestu wystaw. Mieszka i tworzy w Toruniu, który uważa za skarbnicę inspiracji, które w ogromnej mierze ukształtowały jego wrażliwość estetyczną i styl malarski. Jego artystyczny temperament przejawia się też w działaniach na rzecz animacji kultury, takich jak organizowanie w przestrzeni publicznej Torunia dzikich wernisaży, które doskonale służą edukacji wizualnej mieszkańców oraz popularyzacji współczesnego malarstwa niefiguratywnego.