Jerzy Baranowski - artysta

Jerzy Baranowski

Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Wojciecha Zubali. Studiował również w pracowni prof. Stanisława Baja oraz wcześniej prof. Wojciecha Cieśniewskiego. Specjalizuje się w malarstwie olejnym oraz akrylowym. Bardzo dużą wagę przykłada do warsztatu w tym rysunku. Zajmuje się zarówno abstrakcją jak i figuracją. Po za abstrakcją geometryczną, wyrażoną w sposób minimalistyczny - najbliższy mu jest realizm magiczny, co widać szczególnie w dawniejszych pracach artysty. 

Obecnie rozpoznawalny z prac hipnotyzujących poprzez swoją fakturę i grę światła działającą na ludzkie oko. Jest to malarstwo abstrakcyjne bez nadawanych tytułów. Artyście zależy aby odbiorca sam odkrywał to co widzi, wsłuchując się w swoje odczucia. Wyostrzał zmysły próbując odpowiedzieć sobie na pytania: "na co patrzę?", "z czym mi się to kojarzy?", "co czuję gdy to widzę?".
Faktura obrazów sprawia, iż można by odbierać je z zamkniętymi oczami - tak jak muzykę, tyle, że zamiast słuchu - zmysłem dotyku. 

Wystawiany m.in.:
Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP Warszawa 2018
Finał konkurs im. Wojciecha Fangora ASP Gdańsk 2018
Finał konkursu Artystyczna Podróż Hestii - Muzeum Sztuki Nowoczesnej 2017